Kategorie
Uncategorized

Pranie kurtki puchowej

Chyba każdy z nas posiada w swojej garderobie kurtkę puchową, która przydaje się w mroźne dni. Wiele z nas zastanawia się też czy pranie takich kurtek jest bezpiecznie i nie spowoduje tego, że nie będzie nadawać się do noszenia i utraci swoje właściwości. Kurtki puchowe nie należą do najtańszych dlatego też dobrze jest wiedzieć jak o nie dbać.
Co ciekawe często po upraniu kurtki ma ona lepsze właściwości termoizolacyjne niż brudna. Najbardziej tyczy się to kurtek puchowych alpinistycznych. Podczas wysiłku fizycznego pocimy co powoduje nasiąkanie puchu i zbijanie się go. Zbity puch ma bardzo małe właściwości termoizolacyjne, czyli w takim stanie kurtka nie spełnia swoich funkcji. Dlatego pranie jest bardzo ważne.
Ważne jest aby prać je w odpowiednich detergentach, które dedykowane są do prania puchu.
Może się zdarzyć tak, że nie możemy prać naszej kurtki w pralce, w takim przypadku, jeżeli jest tak napisane na metce możemy uprać ją ręcznie. Należy pamiętać aby zachować odpowiednią temperaturę, która również będzie widoczna na wewnętrznej metce. W tym przypadku również powinniśmy użyć dedykowanych profesjonalnych detergentów. W przypadku, kiedy nasza kurtka posiada zabrudzenie zewnętrze pierwszym krokiem powinniśmy spróbować usunąć plamę gąbeczką, delikatnie ją pocierając, następnie, kiedy nam się to uda powinniśmy maksymalnie ścisnąć kurtkę, tak aby usunąć z puchu jak największą ilość powietrza, dzięki temu pranie będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ nadmiar powietrza nie będzie ciągnąć naszej kurtki ku powierzchni wody. Kiedy nasze okrycie jest już zalężone powinniśmy przystąpić do prania, czyli delikatnego ugniatania, nie należy używać przy tym zbyt dużo siły, ponieważ pierze jest delikatne. Dzięki właśnie takiego ugniatami pozbędziemy się z naszego pierza jego największego wroga czyli łoju (tłuszczu) z naszej skóry i potu. W momencie, kiedy stwierdzimy, że nasza kurtka jest już czysta wymieniamy wodę na czystą i przystępujemy do płukania. Ważne jest aby płukać naszą kurtkę do tego momentu, kiedy wypłuczemy z niej cały detergent, czyli prościej kiedy woda przestanie się pienić, i tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w skrajnych przypadkach wodę będziemy wymieniać nawet kilkanaście razy. Kiedy nasza kurtka jest wypłukana delikatnie wyciskamy wodę, najlepiej poprzez delikatne zwinięcie jej w rulon.
Teraz przejdźmy do suszenia, jego odpowiednie wykonanie jest bardzo ważne, ponieważ na tym etapie możemy wyrządzić najwięcej szkód. Najważniejsze jest abyśmy pamiętali, że kurtki puchowe zawsze suszymy poziomo, najlepsza będzie do tego suszarka na pranie, po prostu kładziemy na niej na płasko naszą kurtkę. Suszarkę stawiamy w miejscu przewiewnym ale z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki. Na początku z naszej kurtki będzie obficie kapać woda, nie jest to zły znak, ponieważ delikatnym zwinięciem jej w rulon podczas wyciskania usunęliśmy tylko część wody. Po kilku godzinach należy ją delikatnie oklepać, aby rozbić zbity puch, po kolejnych kilku godzinach przewracamy kurtkę na lewą stronę. Ważne jest aby wszystkie kieszenie były rozpięte. Kiedy nasza kurtka wstępnie przeschła oprócz rozklepywania puchu powinniśmy zacząć rozcierać miejsca gdzie puch się zbił. Tak jak w przypadku płukania, przy suszeniu również musimy uzbroić się w cierpliwość bo kurtki takie mogą schnąć nawet 3-4 dni.
Przejdźmy teraz do prania w pralce. Kiedy metka na naszej kurtce mówi, że możemy ją prać w pralce mamy ułatwione zadanie, ponieważ pralka zrobi za nas większość pracy. Należy pamiętać, aby tak jak w przypadku prania ręcznego zwinąć naszą kurtkę w rulon aby pozbyć się z niej powietrza i zamoczyć w wodzie. Jest to bardzo istotne w przypadku nowoczesnych pralek, które ważą pranie przez rozpoczęciem cyklu i dobierają ilość wody proporcjonalną do wagi prania, w takim przypadku nasza palka pobrała by za mało wody i pranie byłoby nieefektywne. Kolejnym krokiem jest dodanie detergentu dedykowanego do prania pierza i upewnienie się, że w miejsce na proszek w naszej pralce jest czyste, najlepiej będzie wypłukać ten pojemnik. Następnie wybieramy program według zaleceń producenta, najczęściej jest to program delikatny 30ᵒC z najmniejszą ilością obrotów podczas wirowania.
Oprócz rozłożenia kurtki na suszarce na pranie o ile producent na to zezwala możemy użyć suszarki do ubrań. Użycie suszarki bębnowej nie tylko oszczędzi nam mnóstwo czasu ale też będzie o wiele bardziej bezpiecznie, ponieważ minimalizuje ryzyko zatęchnięcia puchu a tym samym zniszczeniu naszej kurtki. Należy pamiętać aby włożyć do bębna suszarki np. piłki tenisowe lub inne dedykowane do tego produkty. Piłki będą delikatnie rozbijać puch, dzięki czemu nie powstaną grudy. Po około godzinie wyciągamy nasza kurtkę, rozklepujemy a następnie ponownie suszymy. Po zakończeniu cyklu jeszcze raz dokładnie sprawdzamy czy w puchu nie ma grudek, jeżeli takie znajdziemy to delikatnie je rozcieramy i rozklepujemy, jeżeli nic nie znajdziemy po raz kolejny wkładamy naszą kurtkę do suszarki i suszymy do całkowitego wyschnięcia. Nasza kurtka jest gotowa do założenia.
Wiele osób ma obawy przed praniem kurtek puchowych, jednak jest to bardzo ważny zabieg, który należy wykonywać regularnie. Jeżeli będziemy przestrzegać zasad opisanych w tym artykule będziemy cieszyć się naszą kurtką przez wiele lat.